آل سعود وحچ ایرانیان

آل سعود وحچ ایرانیان
کارشکنی آل‌سعود در مذاکرات مربوط به حج امسال در حالی منتج به تصمیم منطقی کشورمان مبنی بر عدم‌حضور در این مراسم شد که این کارشکنی‌ها اختلافات زیادی را در دربار سعودی در پی داشته است.

ریاض که در صدد تحمیل شروط غیرعقلانی خود به دولت جمهوری اسلامی ایران و تحقق حجی غیرعزتمندانه برای حجاج کشورمان بود، نه‌تنها به هدف خود در این زمینه دست نیافت، که هم‌اکنون با تبعات سوء ناشی از برخورد و مواجهه سیاسی خود با مقوله حج دست و پنجه نرم می‌کند.

در این باره منابع آگاه به خبرگزاری مهر اعلام کردند که پس از تصمیم قطعی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر عدم‌حضور در مراسم حج امسال، عده‌ای از شاهزادگان سعودی و حتی تعدادی از مقامات وزارت حج عربستان نارضایتی خود را از رفتار سیاسی و به‌دور از عقلانیت مقامات ارشد دربار اعلام کرده‌اند.

این در حالی است که شاهزاده «محمد بن نایف» ولیعهد در آستانه برکناری و «محمد بن سلمان» جانشین وی سعی دارند خود را از اتهام کارشکنی در مذاکرات هیئت‌های ایرانی و سعودی مبرّا کرده و در پاسخ دیگر شاهزادگان دربار، تقصیر را بر گردن یکدیگر بیندازند.

از سوی دیگر؛ مقامات دربار به رسانه‌های سعودی و همچنین رسانه‌های قطری و اماراتی وابسته به خود دستور داده‌اند تا 4 محور را در تحلیل‌ها و گزارش‌های خود در خصوص رخدادهای به وجود آمده در مراسم حج امسال در دستور کار قرار دهند.

موارد تأکید شده در این دستور العمل که روز یکشنبه 9 خرداد ماه و پس از اعلام رسمی مقامات کشورمان مبنی بر عدم‌حضور حجاج ایرانی در مراسم حج امسال به رسانه‌ها مخابره شده است، به‌شرح زیر است:

الف) در تحلیل‌ها و گزارش‌ها باید جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان مقصر اصلی عدم‌برگزار حج امسال برای ایرانیان قلمداد و معرفی شود.

ب) هیچ‌یک از رسانه‌ها حق بیان شروط آل سعود در خصوص عدم‌حمل قرآن‌های با ترجمه فارسی توسط زوار ایرانی، عدم‌نصب پرچم ایران بر جایگاه زوار ایرانی، عدم‌حضور پزشکان ایرانی در منا و عرفات و... را ندارد.

ج) لازم است در تحلیل‌ها و گزارش‌های رسانه‌ای به‌روی سیاسی کردن مقوله حج از سوی ایران مانور ویژه‌ای داده شود.

د) رسانه‌ها حق ندارند کمترین اشاره‌ای بر تأکید جمهوری اسلامی ایران مبنی بر حفظ عزت زوار ایرانی در عربستان داشته باشند.

منابع آگاه در گفتگو با خبرگزاری مهر تأکید کردند که مقامات دربار سعودی به رسانه‌ها اخطار داده‌اند که هرگونه خبر یا تحلیلی خارج از چارچوب عنوان‌شده، منجر به برخوردهای شدید با آنها خواهد شد.
:: موضوعات مرتبط: اخبار و سیاست , ,
:: برچسب‌ها: حج ,
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
نویسنده : دانشجو
تاریخ : دو شنبه 17 خرداد 1395
مطالب مرتبط با این پست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: