فرمانده کل سپاه درباره پاسخ ایران به تحرکات انفعالی عربستان علیه کشورمان گفته است: پاسخ‌های انقلاب اسلامی در مقابل این رژیم عمدتاً غیررسانه‌ای و غیرعلنی و به‌صورت چراغ‌خاموش، مخفی اما دردناک برای آن‌هاست. وی با بیان این که آل‌سعود از توفیقات ایران در منطقه به‌ویژه سوریه، عراق و لبنان به‌شدت به هم ریخته و می‌خواهد با حرکات انفعالی واکنش نشان دهد، ادامه داد: دولت عربستان و دولت‌های مرتجع منطقه پاسخ بسیاری از یاوه‌گویی‌های خود را دریافت کردند و برخی را نیز به زودی دریافت خواهند کرد، این پاسخ‌ها که گاه قابلیت رسانه‌ای شدن ندارد به‌شدت آن‌ها را می‌سوزاند و موجبات ناراحتی هرچه‌بیشتر آن‌ها را فراهم می‌کند.

در اینباره به چند نکته ذیل توجه بفرمایید:

الف: ایران در جنگ‌های نیابتی تاکنون به عربستان در پرونده‌های همچون سوریه و حتی یمن پاسخ‌های دردناک، علنی و آشکار بسیاری داشته است و این مساله امری پوشیده نیست. نوع پاسخ علنی ایران در جنگ نیابتی بگونه‌ای بوده که در گزاره‌های ذیل قابل خلاصه شدن است:

1- ایران به صورت نقطه‌ای هرگوشه استراتژیکی از عربستان و یا هر کشور مدعی دیگر را در حاشیه خلیج فارس می‌تواند مورد هدف قرار دهد. طی سالیان اخیر نیز ثابت شده ایران اشراف عجیبی بر شریان های حیاتی کشورهای مدعی عربی از تاسیسات امنیتی تا اقتصادی دارد. به این فهرست لیست بلند بالایی از کاخ های شاهزادگان عربی و سعودی – بخوانید محل دقیق خوابگاه‌های آنها – را نیز اضافه کنید.

2- ایران طی سالهای اخیر با پیشرفته‌ترین خریدهای نظامی عربستان از کشورهای همچون آمریکا، انگلیس، آلمان و فرانسه جنگیده است و بر آنها فائق آمده است. این در حالیست که نیروهای نیابتی استفاده کننده از تجهیزات عربستان به مراتب از ارتش کم تجربه و غیر ملی آل سعود شجاع‌تر بودند. به بیان دیگر سالها خریدهای کلان سعودی ها که صدها میلیار دلار هزینه داشته عملا در برابر ایران چندان کارآیی ندارد. این مساله بسیار دردناک است، اینطور نیست؟!

3- پاسخ های علنی ایران نشان داده که صبر ایران در برابر آل‌سعود زیاد است ولی اراده برای انجام آن قطعی است. ضمن اینکه شدت پاسخ های علنی ایران به گونه‌ای بوده است که نشان می‌دهد که پاسخ‌های غیر علنی ایران به مراتب دردناک تر و پرسوز تر بوده و خواهد بود.

ب: دو بند اول در یک نقطه مشترک هستند و آن اینکه این موارد علنی است! یعنی عربستانی ها پس از انجام هر کدام از آنها از طرف نیروهای همسو با ایران کلی داد و فریاد در محافل بین المللی راه انداخته اند که ایران با آنها چه ها که نکرده و نمی‌کند! بنابراین صحبت های سردار جعفری می‌تواند ناظر به پاسخ های غیر علنی باشد که عربستانی ها حتی حاضر نیستند آن را علنی کنند! اما این پاسخ های غیر علنی چیست که شاهزاده های آل سعود باوجود اینکه چندین بار درد آن را تحمل کرده ولی دم برنیاورده و به قول فرمانده سپاه فقط سوخته اند. اگر فرض این باشد که پاسخ ها علنی ایران شامل موشکی، اقدامات آشکار و تلافی جویانه اقتصادی، جنگ نیابتی نباشد؛ پس پاسخ‌های غیر علنی جمهوری اسلامی چگونه است؟ شاید جواب این سوال را باید در این گزاره جستجو کرد: آل سعود تاکنون چه مواردی را تلاش داشته‌اند که هیچگاه علنی نشود ولو اینکه درد بکشند و بسوزند...

این فهرست می تواند شامل موارد ذیل باشد:

1- عربستانی ها همواره تلاش کرده اند که اختلافات درونی آل سعود رسانه‌ای و علنی نشود، در این بین بدترین حذف‌های فیزیکی و زندان کردن مخالفان درون گروهی  مانده و تلاش شده به بیرون درز نکند. در تمام چند دهه گذشته تعداد انتشار  یافته از اختلافات سعود بسیار ناچیز بوده است. این را در نظر بگیرید که فردی مانند بن سلمان تاکنون طرح‌های زیادی برای حذف مخالفین سعودی و خارج از کشور خود داشته که لو رفتن هرکدام از این طرح‌ها می‌تواند ابعاد بالاتر از پرونده خاشقجی برای روسای این روزهای آل سعود ایجاد کند.

2- آل سعود همچنین از انتشار فسادهای مالی، اخلاقی و همچنین وضعیت جسمانی و بیماری‌های روحی و جسمی شاهزاده‌های ارشد سعودی در رسانه‌ها به شدت واهمه دارد. این مساله تاکنون صدها میلیارد دلار آنها را برای دادن حق السکوت، هدر داده است!

3- لو رفتن ارتباطات خاص با صهیونیست ها تا چندی قبل یکی از خطوط قرمز غیر علنی آل سعود بود. این مساله گرچه در چند سال اخیر کمی قبح آن برایشان ریخته ولی در اینجا منظور از روابط خیلی خاص هست! آل سعود در این سالها بخشی از جاه طلبی‌های خود در دیگر کشورهای عربی را با سرویس اطلاعاتی اسرائیل به صورت مشترک انجام داده است. عربستان به هیچ وجه نمی‌خواهد کسانی در دنیابی عرب بدانند که آنها با برخی کشورهای عربی و چهره‌های موثر آنها در طول چند سال گذشته در پشت صحنه چه کردند و اینک چه می‌کند. یک نمونه واضح آن قطر است که با علنی شدن برخی اقدامات آل سعود بر علیه پادشاهان ابن کشور، اعتماد میان این دوکشور عربی برای همیشه از بین رفته است.

4- حساسیت بالای آل سعود درباره اخبار استراتژیک اقتصادی عربستان برای دنبال‌کنندگان اخبار عربستان کاملا مشخص است. وقتی بن سلمان علنا می گوید که عربستان در صورت عدم اصلاح ساختار اقتصادی خود فرو می پاشد؛ بنابراین اخبار پشت صحنه اقتصادی این کشور بیش از هر زمانی مهم به نظر می رسد. البته این اخبار شبیه اخبار مهمی که گاها از اقتصاد عربستان همانند میزان کسری بودجه، خریدهای کلان تسلیحاتی، هزینه جنگ یمن، ابهام در سرمایه گذاری خارجی در عربستان در رسانه ها منتشر می شود نیست! هرچند هرکدام از این اخبار مذکور، وضعیت بغرنج اقتصادی واقعی سعودی را نشان می دهد. اما در اینجا آن دسته از اخباری مدنظر است که نشان می دهد که کدام حفره ها، اقتصاد عربستان را در بزنگاه و ظرف مدت کوتاهی زیر و رو خواهد کرد. از کار انداختن اقتصاد کشورهای همچون عربستان نیز مساله سختی به نظر نمی رسد، همچنانکه خلل در تاسیسات بزرگ نفتی آرامکو – اصلی ترین منبع تولید نفت و ایضا درآمد اقتصادی عربستان- ظاهرا کار سختی نبوده؛ این تاسیسات فقط در برابر موشک آسیب پذیر نیست بلکه چند سال قبل عربستانی ادعا کردند ایرانی ها با حملات سایبری چند صد کامپیوتر این مجموع بزرگ اقتصادی را از کار انداخته‌اند! جالب است که پیش‌بینی غربی‌ها این است که ایجاد خلل در تاسیسات آرامکو قیمت نفت را در همان روزهای اولیه به 300 دلار خواهد رساند.

اشراف اطلاعاتی حتی بر بخش کمی از این مسایل نشان می‌دهد که ایران هرگاه اراده ای برای پاسخ دادن هم داشته باشد، شاهزاده های آل سعود فقط باید بسوزند و بسازند...

اما تمام نوشته بالا تنها گمانه زنی‌های در اینباره بود، در اصل مطلعین از فهرست پاسخ‌های غیر علنی سپاه محدود به افرادی در سطح ملک سلمان و بن سلمان است!

منبع:جهان نیوز